1. Zwolnienie od pracy dla członków komisji wyborczych. Ile dni zwolnienia od pracy przysługuje pracownikowi, który był członkiem komisji wyborczej? Czy takie zwolnienie jest płatne czy bezpłatne? Jakie znaczenie ma fakt zakończenia liczenia głosów po północy? Czy pracownik musi mieć zdolność do pracy, aby skorzystać z takiego zwolnienia? Czy pracodawca może domagać się zaświadczenia potwierdzającego udział w pracach komisji wyborczej?
2. Skutki prawne zmiany czasu z zimowego na letni. Jak w ewidencji czasu pracy prawidłowo wykazać liczbę godzin przepracowanych podczas zmiany czasu? Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu podczas zmiany czasu?
3. Podział urlopu wypoczynkowego na części. Co to w praktyce znaczy, że jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych? Jakie są skutki braku udzielenia jednej części urlopu trwającej 14 dni? Czy pracownik może zrezygnować z 14 dni urlopu?
4. Rozwiązanie umowy o pracę w innej formie niż pisemna. Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby rozwiązanie umowy o pracę w formie elektronicznej uznać za zgodne z przepisami? Jakie znaczenie praktyczne ma posiadanie przez pracodawcę kwalifikowanego podpisu elektronicznego? Na co zwrócić szczególną uwagę przy rozwiązaniu umowy o pracę poprzez e-mail? Jaką datę należy wskazać jako skuteczne doręczenie korespondencji rozwiązującej umowę o pracę poprzez e-mail?
5. Okolicznościowe zwolnienia od pracy. W jakim terminie powinno być udzielone okolicznościowe zwolnienie od pracy (np. z okazji ślubu, narodzin dziecka czy pogrzebu w rodzinie)? Jak długo pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumenty potwierdzające zaistnienie takiej okoliczności? Które okolicznościowe zwolnienia od pracy są płatne, a które bezpłatne?
6. Zasady przechowywania przez pracodawcę w aktach osobowych nietypowych dokumentów. Czy należy gromadzić takie dokumenty, jak np. PIT-11, kserokopię książeczki wojskowej, dowodu osobistego, aktu urodzenia dziecka, zawarcia małżeństwa, aktu zgonu, czy oświadczenie o rezygnacji pracownika z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, a jeżeli tak, to jak długo je przechowywać? Czy pracodawca, który domaga się takich dokumentów, nie narusza uregulowań RODO? W której części akt osobowych powinno znaleźć się wypowiedzenie zmieniające?
7. Informacja dodatkowa o warunkach zatrudnienia. W jakim terminie i w jakiej formie przekazać pracownikom taką informację dodatkową. Czy nowa informacja dodatkowa ma być przekazana wszystkim pracownikom, również tym zatrudnionym przed dniem 26.04.2023 r.? Jakie informacje można przekazać poprzez odesłanie do konkretnych przepisów prawa pracy? Jak prawidłowo powinny brzmieć poszczególne elementy informacji dodatkowej?
8. Nowe przepisy dotyczące dodatkowej ochrony pracownika, który dochodzi roszczeń przed sądem pracy. Jakie zmiany dotyczą zwolnienia pracownika z kosztów sądowych? W jakich sytuacjach sąd pracy będzie mógł nakazać pracodawcy zatrudnienie pracownika do czasu wydania prawomocnego wyroku?
9. Skutki prawne uchwalenia unijnej dyrektywy w sprawie równości płac i przejrzystości wynagrodzeń. O czym musi wiedzieć pracodawca, aby prawidłowo wdrożyć wymogi wynikające z nowych regulacji unijnych? Jakie możliwości dochodzenia roszczeń będą mieli pracownicy, względem których naruszono regulacje unijnej dyrektywy? Jak uregulowania dyrektywy będą oddziaływały na przepisy RODO? Od kiedy wchodzą w życie przepisy unijnej dyrektywy?
10. Przegląd najciekawszych orzeczeń wydanych w 2023 r. przez polskie sądy pracy.
Kadry, prawo pracy, płace