1. Nowelizacja:
- osoby posiadające uprawnienia do przeprowadzania procedury rodzinnego wywiadu środowiskowego;
- niestandardowa procedura przeprowadzania wywiadu;
- przeprowadzanie wywiadu z osobą, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i nad którą sprawowana jest opieka;
- ułatwienia związane z uzupełnianiem dokumentacji i poświadczania za zgodność z oryginałem kopii niezbędnych dokumentów, składanie kopii dokumentów w postaci elektronicznej;
- zmiany w kwestionariuszu rodzinnego wywiadu środowiskowego - nowe i stare druki wywiadu;
- terminy przeprowadzania wywiadów;
- wywiady na potrzeby innych ustaw niż ustawa o pomocy społecznej;
- legitymacje pracowników socjalnych;
- poinformowanie osoby lub rodziny o wypełnieniu obowiązków określonych w art. 109 ustawy o pomocy społecznej w świetle znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej.
2. Wywiad środowiskowy jako szczególny środek dowodowy - powiązanie wywiadu z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.
3. Wywiad alimentacyjny jako narzędzie realizacji obowiązku alimentacyjnego i konieczności opieki nad członkiem rodziny.
4. Prawidłowe zawiadomienie o terminie przeprowadzenia wywiadu. Odmienne skutki procesowe braku zawiadomienia i zawiadomienia prawidłowego. Różnice między wywiadem a zawiadomieniem o wywiadzie alimentacyjnym i wywiadem środowiskowym w postępowaniu administracyjnym.
5. Ustalenie samotnego gospodarowania i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, warunkujące prawidłowe przyznanie pomocy, odpowiednie formułowanie pytań do stron, zapis wywiadu, konfrontacja stron z zapisami pracownika a zapisy w wywiadzie alimentacyjnym (podobieństwa i różnice).
6. Ustalenie sytuacji dochodowej strony w postępowaniu, odpowiednie zapisy w wywiadzie, ustalanie sytuacji dochodowej strony w sytuacji, gdy osoba odmawia podania danych dotyczących sytuacji strony lub osób gospodarujących ze stroną postępowania – odmowa danych w wywiadzie alimentacyjnym, wpływ na ustalenie odpłatności za dps.
7. Prawidłowe sporządzanie wywiadu w sytuacji braku podpisu, dysfunkcji fizycznej strony.
8. Wywiad z osoba ubezwłasnowolnioną.
9. Brak możliwości przeprowadzenia wywiadu a możliwość przyznania pomocy.
10. Brak możliwości przeprowadzenia wywiadu a ustalenie odpłatności za dom pomocy społecznej.
11. Wywiad na potrzeby skierowania do domu pomocy społecznej - szczególne wymogi dotyczące ustalenia sytuacji rodzinnej, majątkowej w tym dożywocia, wpływ i znaczenie wywiadów alimentacyjnych na zawarcie umowy lub na wydanie decyzji, ocena sytuacji rodziny a skierowanie do dps.
12. Rozróżnienie wywiadu alimentacyjnego i wywiadu środowiskowego na potrzeby ustalenia odpłatności za dps - zawiadamianie rodziny o wywiadzie oraz o skutkach braku przeprowadzenia wywiadu. Przejście z trybu wywiadu środowiskowego na tryb wezwań z kpa, wywiady do umowy i decyzji. Kiedy możliwe jest odstąpienie od sporządzenia wywiadu.
13. Wywiad weryfikujący - terminy, zawiadomienia, pouczenia o skutkach nieprzeprowadzenia wywiadu.
14. Dyskusja, odpowiedzi na pytania.
Pomoc społeczna, zdrowie