I. Posiadanie nieruchomości jako stan regulowany przez prawo – obowiązki i uprawnienia posiadacza.
- Definicja posiadania rzeczy wraz z praktycznym odniesieniem do nieruchomości publicznej – jakie stany faktyczne wyłączają posiadanie nieruchomości? Czy do posiadania konieczne jest stałe przebywanie na nieruchomości?
- Posiadanie samoistne i posiadanie zależne – podstawowe kryteria rozróżnienia oraz omówienie dowodów mogących potwierdzić posiadanie zależne.
- Dobra i zła wiara posiadacza oraz jej wpływ na zakres ochrony prawnej i obowiązków posiadacza. Jakie obowiązki wobec właściciela ma posiadacz w dobrej wierze, a jakie są obowiązki posiadacza w złej wierze?
- Czy w ramach umowy najmu lub dzierżawy można być posiadaczem w dobrej lub złej wierze?
- Domniemania prawne dotyczące posiadania oraz ich praktyczne omówienie:
- domniemanie dobrej wiary;
- domniemanie posiadania samoistnego;
- domniemanie ciągłości posiadania;
- domniemanie zgodności posiadania z prawem.
- Wejście w posiadanie oraz zakończenie posiadania. Wydanie rzeczy właścicielowi – jakie warunki formalne i faktyczne muszą zostać spełnione celem stwierdzenia, że doszło do wydania nieruchomości i odzyskania władztwa właściciela nad nieruchomością?
II. Prawna ochrona własności a ochrona posiadania.
- Obrona konieczna posiadacza i dozwolona samopomoc w zwalczaniu naruszenia posiadania – podstawy i warunki stosowania aktywnej obrony przed naruszaniem jego władztwa nad rzeczą.
- Roszczenie zaprzestania naruszeń posiadania i roszczenie o przywrócenie posiadania - czy jest to roszczenie alternatywne dla roszczeń właściciela nieruchomości i kiedy może być stosowane?
- Roszczenie o zwrot/wydanie nieruchomości - omówienie konstrukcji roszczenia właściciela oraz warunków jego skutecznej realizacji.
- Roszczenia przeciwko posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości i rozliczenia związane ze stanem nieruchomości.
III. Roszczenia związane z zagospodarowaniem nieruchomości przez posiadacza.
- Roszczenia związane z zabudową nieruchomości przez posiadacza – art. 231 § 1 i § 2 k.c., art. 151 k.c.
- Roszczenia posiadacza o zwrot nakładów na nieruchomość – dopuszczalność roszczeń o nakłady, zasady przedawnienia oraz sposoby wykonania takich roszczeń przez właściciela.
IV. Skutki prawne posiadania nieruchomości publicznej.
- Zasiedzenie własności (współwłasności) nieruchomości publicznej lub ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości:
- przesłanki zasiedzenia;
- skutki zasiedzenia;
- tryb stwierdzania zasiedzenia;
- sposoby przeciwdziałania przez właściciela zasiedzeniu jego nieruchomości.
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo