4. Umowa zlecenia z osobą fizyczną nie będącą pracownikiem – zapis do PPK – pułapka z art. 16 ust. 2 ustawy o PPK.
5. Zatrudnienie pracownicze oraz umowy zlecenia a pułapka z art. 15 ust. 3 ustawy o PPK – zapis na wniosek a zapis automatyczny (grupa wiekowa 55 – 70 lat).
6. Gmina jako podmiot zatrudniający zleceniobiorców – wiele umów o zarządzenie PPK oraz jedna umowa o zarządzanie PPK a zasada jeden podmiot zatrudniający jedna umowa o zarządzanie PPK.
7. NIP gminy, powiatu, województwa a NIP jednostki, zakładu budżetowego w umowach zlecenia – zgłoszenie do PPK.
8. Podmiot zatrudniający wykazywany w umowie o zarządzanie PPK oraz podmiot zatrudniający jako płatnik to nie jest ten sam podmiot przy umowie zlecenia – sprzeczność w raportowaniu do ZUS oraz do instytucji finansowej.
9. Umowy zlecenia objęte składkami na ubezpieczenia społeczne wyłączone z PPK – przypadki szczególne występujące tylko w j.s.t.
10. Deklaracja rezygnacji z PPK – opcja:
a) gmina jako podmiot zatrudniający oraz jednostki/zakłady budżetowe jako podmiot zatrudniający,
b) tylko jednostki, zakłady budżetowe to podmioty zatrudniające,
c) korekty oraz dokumentacja.
II. SKŁADKI ZUS – PŁATNIK A PPK:
1. Płatnik składek do ZUS – NIP jednostki, zakładu budżetowego a podmiot zatrudniający – pułapka z art. 4, 6, 8 i 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
2. Płatnik składek do ZUS – umowa zlecenia oraz umowa o dzieło zawierana przez gminę, powiat, województwo z NIP gminy, powiatu, województwa albo z NIP jednostki, zakładu budżetowego.
3. Raport imienny RCA – raportowanie o składkach do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający/płatnik – pułapka przy umowach zlecenia oraz korekta raportów.
4. Gmina jako płatnik składek na PPK oraz jako płatnik składek do ZUS – zgodność merytoryczna rozliczeń PPK oraz ZUS – wyjątek art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
5. Umowa zlecenia z „własnym pracownikiem” – podmiot zatrudniający gmina, powiat, województwo a obowiązek raportowania do ZUS z NIP jednostki, zakładu budżetowego oraz z NIP gminy, powiatu, województwa do instytucji finansowej – nierozwiązywalna sytuacja prawna podmiotu zatrudniającego.
III. PODATEK DOCHODOWY – PRZYCHÓD PODATKOWY ORAZ RAPORTOWANIE:
1. Płatnik zaliczek na podatek dochodowy – umowa zlecenia – NIP gminy, powiatu, województwa czy jednostki, zakładu budżetowego.
2. Moment powstania przychodu z tytułu składki opłacanej przez podmiot zatrudniający:
a) wynagrodzenie płatne z góry,
b) wynagrodzenie płatne z dołu,
c) wynagrodzenie płatne do 10-go następnego miesiąca,
d) dwa wynagrodzenia w jednym miesiącu a składowe w ramach miesiąca.
3. Pierwsza wpłata do PPK a każda kolejna wpłata do PPK pułapka z art. 28 ust 1 i 4 ustawy o PPK.
4. Gmina jako płatnik i jednostka jako płatnik – wynagrodzenie z umowy zlecenia z „własnym pracownikiem” oraz z tytułu zatrudnienia pracowniczego.
5. Raportowanie do instytucji finansowej:
a) gmina jako podmiot zatrudniający oraz jednostki/zakłady budżetowe jako podmioty zatrudniające,
b) korekty w raportowaniu,
c) dokumentacja podmiotu zatrudniającego – gmina, powiat, województwo oraz jednostka, zakład budżetowy.
Kadry, prawo pracy, płace