Znamy Laureatów Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego 2023
1 grudnia w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podczas uroczystej gali nagrodzono najprężniejsze gminy w województwie łódzkim. Była to trzecia edycja rankingu.
Efekty wieloletniej pracy
Przedstawicieli łódzkich gmin powitali Katarzyna Marciniak-Mordel, Zastępca Dyrektora FRDL w Łodzi, dr Ryszard Krawczyk, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi oraz Marek Michalik, Prezes Specjalnej Łódzkiej Strefy Ekonomicznej.
W imieniu organizatora – Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego III Galę Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego otworzy Marcin Smala, Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Jak powiedział do zgromadzonych samorządowców:
Często jest tak, że nie sztuką jest jednorazowo zdobyć tytuł, ale go utrzymać. Wymaga to działań długookresowych, przeważnie trwających dwie lub trzy kadencje. Taką wieloletnią pracę Rankingi szczególnie chcą doceniać.
Wyniki rankingu
Często jest tak, że nie sztuką jest jednorazowo zdobyć tytuł, ale go utrzymać. Wymaga to działań długookresowych, przeważnie trwających dwie lub trzy kadencje. Taką wieloletnią pracę Rankingi szczególnie chcą doceniać.
Wyniki rankingu
W kategorii gmin wiejskich pierwsze miejsce zajęła Gmina Kleszczów
W kategorii gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajęła Gmina Rzgów
W kategorii gmin miejskich pierwsze miejsce zajęła Rawa Mazowiecka
Przyznano także nagrodę specjalną za największy awans w rankingu – tytuł Lokomotywy Rozwoju otrzymała Gmina Biała Rawska.
Wyróżniono także liderów powiatowych:
Lider powiatu bełchatowskiego Gmina Kleszczów
Lider powiatu kutnowskiego Miasto Kutno
Lider powiatu łaskiego Gmina Wodzierady
Lider powiatu łódzkiego wschodniego Gmina Nowosolna
Lider powiatu brzezińskiego Miasto Brzeziny
Lider powiatu łęczyckiego Gmina Łęczyca
Lider powiatu łowickiego Miasto Łowicz
Lider powiatu opoczyńskiego Gmina Paradyż
Lider powiatu pabianickiego Gmina Ksawerów
Lider powiatu pajęczańskiego Gmina Sulmierzyce
Lider powiatu piotrkowskiego Gmina Wolbórz
Lider powiatu poddębickiego Gmina Uniejów
Lider powiatu radomszczańskiego Gmina Kamieńsk
Lider powiatu rawskiego Miasto Rawa Mazowiecka
Lider powiatu sieradzkiego Miasto Sieradz
Lider powiatu skierniewickiego Gmina Lipce Reymontowskie
Lider powiatu tomaszowskiego Gmina Tomaszów Mazowiecki
Lider powiatu wieluńskiego Gmina Osjaków
Lider powiatu wieruszowskiego Gmina Wieruszów
Lider powiatu zduńskowolskiego Gmina Zduńska Wola
Lider powiatu zgierskiego Gmina Stryków
Pełne wyniki rankingu
Demografia kontra samorządy
Spotkanie było także okazją do debaty – Profesor Piotr Szukalski zaprosił samorządowców i ekspertów do dyskusji o wyzwaniach, które przed samorządami stawia depopulacja i suburbanizacja.
Zdaniem Pawła Osiewały, Prezydenta Miasta Sieradza, zachodzące w gminach regionu procesy demograficzne zmuszają samorządy do nowych inwestycji. Prezydent wymienił przede wszystkim usługi skierowane do seniorów czy mieszkalnictwo. Właśnie jego znaczenie podkreślał Paweł Karpiński, Dyrektor Biura Funduszu Dopłat w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych BGK. Jak zapewniał, Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera inwestycje przyciągające nowych mieszkańców. Innym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi może być współpraca ze strefami ekonomicznymi. O ich znaczeniu mówił Daniel Łuszczyn, reprezentant Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zjawiskiem, które dla gmin niesie zarazem korzyści i zagrożenia jest suburbanizacja. Z jednej strony gminy położone w sąsiedztwie metropolii rozwijają się, z drugiej – potrzebne są nowe inwestycje i działania na rzecz integracji społeczności migrującej z miast na tereny wiejskie.
Ludzie, którzy przychodzą z miasta często są wyalienowani, nie chcą się integrować. Traktują gminę jako sypialnię.
- mówił Czesław Pytlewski, Wójt Gminy Skierniewice.
W działaniach na rzecz rozwoju regionu najważniejsza jest jednak współpraca. Zdaniem Piotra Szcześniaka, Wójta Gminy Nowosolna:
Gmina sama w sobie nie jest w stanie zapewnić wszystkich potrzeb mieszkańców. Gdyby nie współpraca, pewnych rzeczy nie dałoby się zrobić. Trzeba działać wspólnie, zaczynając od lokalnej współpracy wewnątrz gminy, ale trzeba też współpracować z gminami ościennymi.
Ranking uczy pokory
Ranking Gmin jest inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. W ramach Rankingu ocenie na podstawie specjalnej metodologii poddawane są wszystkie gminy województwa z wyłączeniem miast na prawach powiatu.
Każdy ranking wnosi coś nowego. Daje nam nowe spojrzenie na rzeczywistość, która nas otacza. Poza tym można zmierzyć się chociażby z osiągnięciami innych. Korzystać z wzorców, które już istnieją. Każdy ranking uczy pokory. Najgorzej jest spocząć na laurach. Staramy się wyciągać wnioski z rankingów, po to, by na przyszłość nie popełniać błędów
- powiedział Wacław Jacek Adamczyk, Burmistrz Białej Rawskiej – gminy, która w tym roku zanotowała największy awans w Rankingu.
Patronatem honorowym Ranking objęła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lodzi oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi. Partnerzy biznesowi Rankingu to Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ogólnopolskie Patronaty Medialne Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego 2022 roku to: Dziennik Warto wiedzieć, Forum Samorządowe, Rynek inwestycji, Serwis Administracyjno-Samorządowy.
Regionalne Patronaty Medialne Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego 2023 roku to: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Gazeta 40 i cztery, TVA Aleksandrów Łódzki, Mazopolska, ŁaskOnline, Radio Victoria, Nowy Łowiczanin – Tygodnik Ziemi Łowickiej, TUŁÓDŹ Sp. z o.o., Gminniak, Nowe Życie Pabianic, TwojePajęczno, Gazeta Radomszczańska, Radomsko24.pl, eRawa, Głos Rawy, KochamRawę, Gazeta Rzgowska, Gazeta Powiatu Sieradzkiego, eGłos, Tygodnik Głos, NaszTomaszow, Radio FAMA Tomaszów, InfoWieluń, Kocham Wieluń, TuZGierz.