ScrollToTop

Forum Skarbników Gmin i Powiatów Województwa Świętokrzyskiego

 

Opis Forum

Forum Skarbników Gmin i Powiatów Województwa Świętokrzyskiego działa od 1996 r. (w nowej formie od 2012 roku). Obecnie liczy 70 członków, którzy spotykają się regularnie co miesiąc, aby wspólnie z zaproszonym na spotkanie ekspertem móc dyskutować nad sprawami i problemami pojawiającymi się w codziennej pracy skarbnika. Dotychczas Forum gościło przedstawicieli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, Departamentu Budżetu i Finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz przedstawiciela Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

Pracami Forum kieruje Zarząd, wybierany co cztery lata przez Walne Zgromadzenie Członków.

Przez cały okres funkcjonowania forum staramy się dostarczać Państwu wiedzy nt. najważniejszych kwestii finansowych, księgowych oraz podatkowych dotyczących jednostek samorządu terytorialnego oraz ich jednostek organizacyjnych. Poza funkcją szkoleniową Forum spełnia także bardzo ważną funkcję platformy wymiany poglądów oraz doświadczeń. Jednym z jego podstawowych celów działania jest doskonalenie poziomu i sprawności funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz prezentowanie opinii członków Forum wobec administracji rządowej oraz innych instytucji i organizacji. Forum realizuje swoje cele m. in. poprzez systematyczną działalność konsultacyjną, informacyjną oraz doradczą.
Tematyka zagadnień poruszanych podczas spotkań Forum dotyczy wszelkich aspektów finansowych dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego, a w szczególności:
• podatek VAT w jednostkach samorządu terytorialnego,
• podatki i opłaty lokalne w świetle orzecznictwa,
• założenia budżetu ze szczególnym uwzględnieniem dochodów jst,
• dyscyplina finansów publicznych,
• klasyfikacja budżetowa,
• sprawozdawczość budżetowa.

 

Gminy i Powiaty zrzeszone w Forum Skarbników:

 

 

Gminy:

Baćkowice Bałtów Bejsce Bieliny Bodzentyn          
Brody Busko-Zdrój Chęciny Chmielnik Ćmielów   
Dwikozy Gowarczów Górno Kazimierza Wielka Kielce               
Klimontów Kluczewsko Koprzywnica Krasocin Lipnik    
Łagów Łączna Łoniów Łopuszno Małogoszcz    
Masłów Michałów Mniów Morawica Nowa Słupia        
Obrazów Opatowiec Opatów Ożarów Pacanów          
Piekoszów Pińczów Radków Radoszyce Sadowie          
Iwaniska Secemin Sędziszów Sitkówka-Nowiny Skalbmierz
Skarżysko-Kamienna Skarżysko Kościelne Słupia Konecka Sobków     Staszów
Stąporków Strawczyn Szydłów Tuczępy   Wąchock
Włoszczowa Wodzisław    Fałków  Zagnańsk Daleszyce
Miedziana Góra Oleśnica Tarłów Kunów Bliżyn
Nowy Korczyn

 

Powiaty

  • Powiat Jędrzejowski,
  • Powiat Konecki,
  • Powiat Włoszczowski,
  • Powiat Ostrowiecki.

Skład Zarządu:

Nad pracami Forum czuwa Zarząd pod kierownictwem Przewodniczącego Pana Dariusza Górskiego (UG Włoszczowa) oraz Wiceprzewodniczących Pani Małgorzaty Sitarz (UG Łagów) i Pani Zofii Nocoń (UMiG Kazimierza Wielka). Członkami Zarządu są: Joanna Szaraniec (UG Łoniów), Irena Nowakowska (UG Sadowie), Mirosława Wiśniewska (UM Pińczów), Jarosław Nowak (UGiM Ćmielów).

 

Serdecznie Państwa zapraszamy do współpracy!

Aby zostać członkiem Forum Skarbników należy zapoznać się ze Statutem oraz złożyć pisemną Deklarację. Składka członkowska ustalona przez Walne Zebranie Członków wynosi 80,00 zł netto miesięcznie.

Wypełnioną deklarację członkowską można dostarczyć:

  • pocztą tradycyjną (ul. Sienkiewicza 78, 25-501 Kielce),
  • pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • faksem: (41) 243 62 63.

Szczegółowych informacji na temat Forum Skarbników Gmin i Powiatów Województwa Świętokrzyskiego udziela Koordynator Forum z ramienia FRDL Aneta Panek, tel. 41 3430038 wew. 32, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Materiały do pobrania:


Spotkania Forum w 2016 roku

1. 18 stycznia 2016 roku

Głównym tematem spotkania były kwestie związane z zamknięciem roku 2015 w JST oraz ze sprawozdawczością.
Spotkanie poprowadziła Pani Anna Kuśmierczuk - Długoletnia księgowa w jednostce samorządu terytorialnego, autorka artykułów i trener w dziedzinie finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Przez kilkanaście lat, jako praktyk zajmowała się rozliczaniem dotacji i subwencji oświatowych. Wykładowca na uczelni wyższej.

2. 10 lutego 2016 roku

Temat spotkania: "Sprawozdawczość JST - najczęściej występujące nieprawidłowości w składanych sprawozdaniach budżetowych i z operacji finansowych". Gościem Forum była Pani Krystyna Gąsiorek – ekonomista, specjalista w zakresie sprawozdawczości budżetowej i finansów publicznych. Wykładowca w wielu ośrodkach szkoleniowych w Polsce, autorka wielu publikacji w tym zakresie.

3. 16 marca 2016 roku

Temat spotkania: VAT W 2016 R. – WYZWANIA DLA JST I SPOSOBY NA OGRANICZENIE RYZYKA KKS ZWIĄZANEGO Z ROZLICZENIAMI VAT. Gościem Forum był Pan Jerzy Martini - partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, specjalizuje się w zagadnieniach podatku od towarów i usług VAT. W załączeniu przesyłam szczegółowy program spotkania oraz informacje o trenerze.

4. 26 kwietnia 2016 roku

Temat spotkania: Finansowanie inwestycji i wkładów własnych w samorządach od roku 2016: ile inwestycji jest w stanie bezpiecznie sfinansować mój zadłużony samorząd? Case studies finansowania 2 różnych projektów inwestycyjnych.

Cel seminarium:
- Omówione zostaną 2 rzeczywiste przypadki (case studies) pozyskania finansowania dla samorządów na finansowanie budowy dróg i kanalizacji.
- Pokazana zostanie metodologia dobierania produktów do finansowania inwestycji w taki sposób, by móc sfinansować bezpiecznie jak najwięcej inwestycji.

Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Gołaszewski – Prezes Zarządu i współwłaściciel Aesco Group Sp. z o.o., instytucji zajmującej się opracowywaniem rozwiązań dla jst w zakresie finansowania inwestycji, zarządzania finansami jst i zadłużeniem. Ekspert i praktyk rynku finansowego z ponad 15-letnim stażem, w szczególności w zakresie finansowania długu samorządowego.

5. 16 – 17 czerwca 2016 roku

W dniach 16 -17 czerwca 2016 r. w Sandomierzu odbyła się wyjazdowa Sesja Szkoleniowo - Konsultacyjna Forum Skarbników Gmin i Powiatów Województwa Świętokrzyskiego.

Tegoroczne spotkanie miało charakter szczególny. Spotkali się w Sandomierzu Skarbnicy z 3 województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Tematyka sesji dotyczyła dwóch istotnych zagadnień. Dzień pierwszy był poświęcony Wieloletniej Prognozie Finansowej w kontekście zadłużenia i finansowania inwestycji na wybranych przykładach oraz wyliczaniu pre-wskaźnika podatku VAT. W drugim dniu zostały omówione zasady dotyczące problematyki ewidencji, rozliczania i odliczania podatku VAT po centralizacji.

Wątpliwości i problemy związane z tą tematyką uczestnicy mogli rozwiązać w gronie fachowców - Skarbników przy udziale ekspertów. W spotkaniu uczestniczyli Pani Teresa Krawczyk oraz Panowie: Mariusz Gołaszewski i Robert Pieprzyca.

Mamy nadzieję, iż wyjazdowe spotkanie stało się dla uczestników inspiracją do dalszych działań, a dzięki nabytym kontaktom i zawartym znajomościom, poznanym doświadczeniom oraz prezentowanym dobrym praktykom będą mogli sprawniej realizować codzienne obowiązki i wdrażać w praktyce zdobytą wiedzę.

DSC 0570DSC 0523DSC 0497DSC 0486

Nasze Projekty

img_1
img_2
img_3
img_5

Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju
Demokracji Lokalnej

Best Western Grand Hotel (IV piętro)

ul. Sienkiewicza 78
25-501 Kielce

 

tel. 41 343 00 38 | 41 344 77 62
fax. 41 243 62 63